Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich drużyn piłkarskich, która na zawsze zapisała się na kartach historii? W dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę stołeczną legendę, a więc oczywiście Legię Warszawa, która powstała ponad 100 lat temu, a dokładniej w 1916 roku.
Można ją kochać albo nienawidzić, kibicować i być wiernym po porażce lub też darzyć umiarkowaną sympatią i dopingować zupełnie innemu zespołowi. Nie da się jednak ukryć, że Legia Warszawa może pochwalić się interesującą historią, a zespołem tym związanych jest znacznie więcej ciekawostek niż można by było sobie wyobrazić. Dziś przed naszymi czytelnikami postaramy się odkryć chociaż część z nich.
5 ciekawostek o Legii Warszawa – sprawdź, co wiesz o tym zespole
1. Kontynuatorzy tradycji
Choć nazwa mogłaby wskazywać inaczej, to ta słynna drużyna piłkarska bynajmniej nie została założona w Warszawie. Polski klub piłkarski jest bowiem w rzeczywistości kontynuatorem tradycji i reaktywowaną 14 marca 1920 roku drużyną będącą następcą zespołu drużyny piłkarksiej Legionów Polskich utworzonego w marcu 1916 roku w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu.
2. Rekordowa liczba minut na boiskach Ekstraklasy
Utytułowana drużyna ze Stolicy w pełni zasługuje na swoją popularność – to ten właśnie klub piłkarski jest istnym rekordzistą jeżeli chodzi o liczbę meczów odbywających się na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Legioniści rozegrali bowiem aż 2317 meczów w 84 sezonach, a swój rekordowy wynik regularnie budowali od 1927 roku do 1936 roku, a następnie nieprzerwanie od 1948 roku. W efekcie daje nam to aż 200 tysięcy minut w rozgrywkach Ekstraklasy, a więc wynik znacznie lepszy niż Wisła Kraków czy Ruch Chorzów.
3. Kolekcjonerzy trofeów
Jaka polska drużyna piłki nożnej ma największą gablotę z trofeami? Właśnie Legia Warszawa! Najbardziej utytułowany klub piłkarski w historii polskich rozgrywek może bowiem pochwalić się aż 15 tytułami ligowymi, 19 Pucharami Polski, czterokrotnym zwycięstwem w Superpucharze Polski, a także cała kolekcją srebrnych (13) i brązowych (12) medali w Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Tak imponujący zestaw trzeba gdzieś przechowywać, prawda? Najlepiej sprawdza się do tego Gablota Wojskowych, która jest największym miejscem do przechowywania pucharów i medali w Polsce.
4. Legendarny mecz w Dortmundzie
Grupowe rozgrywki Ligi Mistrzów w sezonie 2016/2017 z pewnością na długie lata zapiszą się w historii Legii Warszawa i będą o nich słuchać przyszłe pokolenia kibiców stołecznego klubu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie podczas nich doszło do iście rekordowego wyniku meczu, oczywiście – meczem tym było spotkanie Legii Warszawa oraz Borussi Dortmund. Choć zdecydowana większość bukmacherów była święcie przekonana, że to właśnie niemiecki zespół niemal zmiażdży Legię na boisku, to reprezentanci warszawskich barw mieli zgoła inne plany i nawet nie myśleli o tym, aby odpuścić walkę o korzystny wynik meczu.
Już w 10 minucie meczu padła pierwsza bramka Aleksandra Prijovica, który nadał tempa całej grze i zachęcił kolegów z drużyny do wspólnej walki o zwycięstwo. Niestety w ślad za Prijovicem następnie poszli zawodnicy przeciwników, którzy bezbłędnie celowali w stronę bramki i tym samym do końca pierwszej połowy mieli przewagę nad legionistami wynoszącą 5:1. Po przerwie Legia Warszawa jednak wyszła na boisko kompletnie odmieniona – strzeliła jedną bramkę, po której co prawda
nastąpiły aż 3 gole przeciwników, ale warszawiacy nie mieli zamiaru się poddawać. Choć całe spotkanie zakończyło się wynikiem 8:4 dla Borussi, to nikt nie spodziewał się, że na tak trudnym terenie Legia poradzi sobie tak dobrze.
5. Trzy sezony z rekordową publicznością
Choć o fanach Legii Warszawa krążą różne historie (zwłaszcza o tych najbardziej zagorzałych, którzy niegdyś co mecz zasiadali na istniejącej jeszcze wówczas „Żylecie”), to nie da się ukryć, że o takiej widowni niektóre polskie (a nawet zagraniczne) zespoły mogą jedynie pomarzyć. Kibice warszawskiej drużyny dopingują jej przy każdej możliwej okazji, czego świetnym dowodem są chociażby rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2015/2016, gdy domowe mecze (a więc te rozgrywane na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie) oglądało ponad 400 tysięcy (!) osób. Podczas każdego spotkania na trybunach zasiadało średnio 21 tys. wiernych kibiców, a ich doping słychać było znacznie dalej niż tylko w najbliższej okolicy. Niemniej imponująca pod względem liczebności okazała się publiczność w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy przypadających na sezon 2016/2017 – wówczas liczba kibiców wynosiła średnio 20438 osób na trybunach, a także we wcześniejszych latach np. w sezonie 2011/2012, gdy liczba ta była jeszcze wyższa (20 930 widzów).