Polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu, dwukrotny mistrz Polski, trójkrotny wicemistrz oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Polski. O jakiej drużynie mowa? Naturalnie o Śląsku Wrocław, którego historia obfituje w sukcesy i nieoczekiwane z sploty wydarzeń. Niezależnie od tego czy kibicujesz ślązakom i z uwagą śledzisz każde ich spotkanie, czy też po prostu interesujesz się piłką nożną Twojej uwadze polecamy dzisiejszy wpis, w którym przygotowaliśmy dla Ciebie garść ciekawostek dotyczących klubu Śląsk Wrocław.
6 ciekawostek o Śląsku Wrocław
1. Burzliwe koleje losu nazwy drużyny
Choć zapadająca w ucho i dźwięczna nazwa funkcjonuje już od jakiegoś czasu, to nie zawsze brzmiała ona dokładnie w ten sposób, a jest to poniekąd związane z historią samego klubu piłkarskiego z Dolnego Śląska.
Znany klub początkowo nosił nazwę Pionier Wrocław, a miano to zawdzięczał on Oficerskiej Szkole Saperów, która w 1946 roku przeniesiona została z Przemyśla do Wrocławia. To właśnie przy niej 18 marca 1946 roku oficjalnie powołano do życia na zebraniu założycielskim Klub Sportowy Pionier z sekcją hokeja, boksu, wioślarstwa oraz właśnie piłki nożnej. Drużyna piłkarska radziła sobie tak dobrze, że już w pierwszym sezonie zespół zdobył pierwsze miejsce w B-klasie i w ten oto sposób awansował do A-klasy.
Kolejne lata obfitowały nie tylko w sukcesy, ale też liczne zmiany i tak oto w kwietniu 1949 roku Pionier Wrocław zamienił się w Legię Wrocław, następnie w 1951 roku w Okręgowy Wojskowy Klub Sportowy Wrocław, cztery lata później w Centralny Wojskowy Klub Sportowy Wrocław, aż w 1957 roku w końcu przemianowano go na Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław, a w 2005 roku przyjął on (funkcjonującą do dnia dzisiejszego) nazwę Wrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław Spółka Akcyjna.
2. Trener z doświadczeniem
Obecnie na stanowisku trenera pracuje Jacek Magiera – piłkarz z wieloletnim doświadczeniem, który w swojej długoletniej karierze zawodowej miał okazję grać zarówno w mniej znanych, jak i najbardziej popularnych klubach piłkarskich. Ma on na swoim koncie m.in. kilka sezonów w Rakowie Częstochowa (zarówno drużynie juniorów, jak i seniorów), Legii Warszawa, Widzewie Łódź, a także Cracovii. Urodzony w 1977 roku Magiera miał także szansę grać w barwach Reprezentacji Polski, a dokładniej U-16, z którą zdobył Mistrzostwo Europy w 1993 roku oraz U-17, której był kapitanem i z którą pod wodzą trenera Andrzeja Zamilskiego Polska zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w Japonii.
Swoją karierę piłkarską trener Śląska Wrocław zakończył oficjalnie po jesiennej rundzie sezonu 2006/2007, jednak miłość do piłki nożnej nie pozwoliła mu na długą rozłąkę, gdyż jeszcze w 2006 roku podjął on pracę jako asystent trenera w drużynie Polska U-18. W następnych latach był on szkoleniowcem Legii Warszawa oraz Legii II Warszawa, Zagłębia Sosnowiec, Polski U-20, Polki U-19 oraz właśnie Śląska Wrocław.
3. Rekordziści ze Śląska
W drużynie ze stolicy Dolnego Śląska zdecydowanie nie brakuje utalentowanych oraz lojalnych zawodników, którzy grają w barwach klubu przez wiele lat. Jednym z nich jest chociażby były obrońca Śląska Wrocław Piotr Celeban, który do końca swojej kariery rozegrał aż 340 spotkań w barwach WKS Śląsk Wrocław, podczas których strzelił 33 bramki i asystował 11 razy. Równie imponującym
wynikiem może pochwalić się także Robert Pich z 59 brakami i aż 41 asystami podczas 273 rozgrywanych spotkań oraz Sebastian Mila z 39 bramkami, 85 asystami i 211 meczami.
Pisząc o rekordzistach warto także wspomnieć o wiernym kibicu Śląska Wrocław, który dopinguje ulubiona drużynę już od ponad 66 lat i dzielnie trzyma kciuki za „Wojskowych”, a jest nim Zdzisław Sarna.
4. Zawodnik kosztujący fortunę
Właściciele Śląska Wrocław doskonale zdają sobie sprawę, że za talent trzeba płacić, dlatego nawet chwili nie wahali się, gdy w sezonie 2008/009 nadarzyła się okazja, aby zakupić zawodnika ŁKS Łódź Sebastiana Milę za 460 tys. euro. Z kolei najdrożej sprzedanym zawodnikiem w historii Śląska Wrocław był Waldemar Sobota – piłkarz w sezonie 2013/2014 przeszedł za niebagatelną sumę 1 miliona euro do belgijskiego klubu FC Brugge.
5. Ulubiony rywal
Choć w tym przypadku ciężko jest mówić o możliwości wyboru, to na przestrzeni lat ”ulubionym rywalem” Śląska Wrocław stała się pochodząca ze Stolicy Legia Warszawa. To właśnie z Legionistami „Wojskowi z Wrocławia” rozegrali ponad 36 meczów z czego 8 zakończyło się wygraną ślązaków, 9 remisem dla obu drużyn, a 19 porażką Wojskowych.
6. Wojskowe tradycje
Dlaczego na zawodników występujących w barwach Śląska Wrocław mówi się „Wojskowi”? Oczywiście z uwagi na militarne korzenie zespołu oraz historię całego klubu, o której wspomnieliśmy na początku. Nieprzypadkowe są tutaj także same barwy drużyny – zieleń nawiązuje do wojskowego munduru, a biel i czerwień do barwy flagi Polski.