Widzew Łódź – garść ciekawostek

Czerwona Armia, Widzewiacy czy po prostu Widzew Łódź – wywodzący się z Łodzi znany w całej Polsce klub piłkarski występuje pod wieloma nazwami i już chociażby ich genezę można uznać za ciekawostkę. Nie jest to jednak jedyna tajemnica, o której prawdę znają tylko nieliczni, najbardziej zapaleni kibice tej drużyny piłki nożnej, z Widzewem Łódź wiąże się znacznie więcej ciekawostek i to właśnie nim poświęcimy najnowszy wpis na naszej stronie.

Jaka jest historia Widzewiaków i od czego wszystko się w ogóle zaczęło? Jaka narodowość przeważa wśród piłkarzy drużyny Czerwonej Armii? Kto jest obecnie trenerem Widzewa Łódź? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Od dzielnicowego klubu do legendy – historia Widzewa Łódź

Zapewne w momencie zakładania Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew (gdyż pod taką nazwą funkcjonował niegdyś Widzew Łódź) pod koniec lat 60. niewielu myślało o tym, że dzielnicowa drużyna grająca raczej tylko i wyłącznie w niższych ligach piłkarskich niegdyś stanie się najpopularniejszym klubem w Polsce, o którym będą pisać, że jest polską drużyną klubową wszechczasów. Tak się jednak właśnie stało, ponieważ prezes RTS Widzew Ludwik Sobolewski bynajmniej nie miał zamiaru ograniczać się do wspomnianych wcześniej rozgrywek. Marzeniem prezesa Wielkiego Widzewa było bowiem stworzenie drużyny, o której będzie głośno nie tylko w Łodzi i naszym kraju, ale również w Europie.

Z pomocą ówczesnego trenera Leszka Jezierskiego, Jacka Machcińskiego oraz Stefana Wrońskiego jego ambitny plan stopniowo stawał się rzeczywistością, a wszyscy niedowiarkowie przecierali oczy ze zdumienia. Klub z siedzibą przy alei Armii Czerwonej z niższych lig szturmem przedarł się do krajowej czołówki (gdzie zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski w 1977 roku), a następnie podjął rękawicę i stanął oko w oko z europejskimi legendami w Pucharze UEFA, gdzie pokonał m.in. angielski klub Manchester City. Kolejne lata obfitowały (i wciąż obfitują) w liczne sukcesy – Widzew Łódź na swoim koncie ma chociażby wyeliminowanie w pucharach Juventusu Turyn, Rapidu Wiedeń, Liverpool FC czy też Borussi Moenchengladbach.

Gwiazdorska obsada – słynni piłkarze grający w barwach „Czerwonej Armii”

Niezwykła, iście filmowa historia klubu piłkarskiego, który nie osiągnąłby zapewne aż tyle gdyby nie upór oraz wiara we własne marzenia jego założycieli, to nie jedyny składnik sukcesu Widzewiaków. Ogromny wpływ na pozycję klubu mieli i mają także oczywiście jego zawodnicy! W barwach Widzewa Łódź grali m.in. tak legendarni piłkarze jak Włodzimierz Smolarek, Zbigniew Boniek, Władysław Żmuda czy Józef Młynarczyk.

Międzynarodowy zespół

Choć obecnie w Widzewie Łódź grają przede wszystkim Polacy, to w składzie nie brakuje także piłkarzy z zagranicznymi korzeniami. W sezonie 2023/2024 są to pochodzący ze Słowacji, grający na pozycji bramkarza Henrich Ravas, Portugalczyk Luis Silva, Hiszpanie Jordi Sanchez oraz Fran Alvarez, łotewski piłkarz pochodzenia ukraińskiego Andrejs Ciganiks, czeski pomocnik Marek Hanousek, bośniacki piłkarz występujący na pozycji napastnika Imad Rondic oraz występujący na pozycji pomocnika Portugalczyk Fabio Nunes.

Oprócz wspomnianej ekipy w barwach Czerwonej Armii występuje także Mateusz Żyro, Dawid Tkacz, Bartłomiej Pawłowski, Dominik Kun, Paweł Zieliński oraz Patryk Stępiński, który obecnie jest kapitanem drużyny.

Człowiek do zadań specjalnych

Trenerem Widzewa Łódź jest Daniel Myśliwiec, który pomimo wprost idealnego nazwiska bynajmniej nie związał swojej kariery zawodowej z lotnictwem. Szkoleniowiec Widzewiaków z zespołem jest związany od niedawna (dokładniej od września 2023 roku), a przeszedł tutaj po zakończeniu pełnej sukcesów współpracy z zespołem takim jak chociażby Stal Rzeszów, z którą awansował do pierwszej ligi. Zanim zaczął pracować jako trener, Daniel Myśliwiec był analitykiem w sztabie odnoszącej wówczas spektakularne i historyczne wręcz sukcesy Legii Warszawa.

Trzy wydania Widzewa Łódź

Jak każdy szanujący się klub pilarski, także Widzew Łódź może pochwalić się kompletem strojów, które różnią się od siebie wyglądem w zależności od swojego przeznaczenia. Na meczach domowych Czerwona Armia gra w czerwonych kompletach, które subtelnie dopełnione są za pomocą białych elementów, z kolei na meczach wyjazdowych Widzewiacy rozgrywają spotkania w strojach żółto-złotych. Trzeci strój piłkarzy Widzewa Łódź utrzymany jest w ciemnej kolorystyce – koszulki, spodenki oraz skarpetki są czarne i jedynie nieco rozjaśniają je czerwone lamówki biegnące dookoła rękawów.

Polski reprezentant na arenie międzynarodowej

Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale to właśnie Widzew Łódź wielokrotnie reprezentował polską piłkę nożną w rozgrywkach międzynarodowych. Czerwona Armia dwukrotnie zwyciężyła w grupowych rozgrywkach Pucharu Intertoto UEFA (w 1976 i 1982 roku), wystąpiła w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych w sezonie 1982/1983, fazach pucharowych Pucharu UEFA oaz Pucharu Zdobywców Pucharów, a do sezonu 2016/2017 Widzew Łódź był ostatnim polskim zespołem występującym w fazie grupowej Ligi Mistrzów UEFA.

Własny stadion spełniający wymogi UEFA

Mecze domowe Widzew Łódź rozgrywa na wybudowanym w latach 2015-2017 Stadionie Miejskim Widzewa Łódź mieszczącym się przy al. marsz. Józefa Piłsudskiego 138 (niegdyś noszącej nazwę al. Armii Czerwonej, skąd wzięło się potoczne określenie drużyny). Nowoczesny obiekt jest w pełni zadaszony i wyposażony w sztuczne oświetlenie, a jego pojemność wynosi 18 018 osób (licząc wyłącznie miejsca siedzące). Obecnie konstrukcja stadionu spełnia wymogi 3. kategorii w klasyfikacji UEFA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry