Kolejorz, jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w Polsce, który może pochwalić się imponującą liczbą kibiców z dumą noszących niebiesko-białe barwy. O jakim zespole mowa? Naturalnie o Lechu Poznań, który w swojej historii kilkakrotnie sięgnął po najważniejsze nagrody i tytuły.
Jaka jest historia Lecha Poznań i co wiedzą o nim tylko nieliczni, najwierniejsi kibicie Kolejorza? Po przeczytaniu tego wpisu wszystko będzie dla Ciebie zupełnie jasne.
6 ciekawostek o Lechu Poznań, które warto znać
1. Ponad 100 lat tradycji w zmienianiu nazwy
Wszystko zaczęło się dokładnie w 1920 roku, to właśnie wówczas w leżącej nieopodal Poznania miejscowości Dębiec założony został klub piłkarski Lutnia Dębiec. Pieczę nad nim sprawowali rodowici mieszkańcy tejże miejscowości – Jan Nowak (prezes), Jan Dyzman (skarbnik), Leon Nowicki (sekretarz). Dokładnie 5 lat po powstaniu klubu zmienił on nie tylko swoją nazwę, ale również siedzibę, ponieważ w styczniu 1925 roku miejscowość Dębiec przyłączona została do Poznania, a klub który dotąd funkcjonował jako „Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec” zamienił się w „Towarzystwo Sportowe Liga Poznań”.
Kolejna zmiana nastąpiła w 1930 roku, a konkretniej 1 maja, gdy zespół ponownie zaprezentował nową nazwę, która tym razem brzmiała „Klub Sportowy Przysposobienia Wojskowego”, a jego patronatem były Polskie Koleje Państwowe. W końcu w 1957 roku podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego klubu pojawiła się inicjatywa, aby zmienić na taką, która znacznie bardziej przypomina obecną (Lech Poznań) i tak oto powstał Klub Sportowy Lech Poznań. Później stał się on Kolejowym Klubem Piłkarskim Lech Poznań, Poznańskim Klubem Piłkarskim Lech Poznań, Poznańskim Klubem Piłkarskim „Lech” w Poznaniu, Wielkopolskim Klubem Piłkarskim Lech Poznań, aż w końcu stał się on KKS Lech Poznań SA.
2. Wsparcie zza granicy
Obecnie trenerem Lecha Poznań jest John van den Brom – holenderski trener piłkarski, a niegdyś również piłkarz grający na pozycji defensywnego pomocnika, środkowego obrońcy i ofensywnego pomocnika, który dwukrotnie grał w reprezentacji swojego kraju. W swojej wieloletniej piłakrksiej karierze van den Brom grał w barwach SBV Vitesse, Ajaxu, a także Instabulsporu, a tuż przed zakończeniem swojej kariery w 2003 roku był zawodnikiem De Graafschap – holenderskiego klubu piłkarskiego ze siedzibą w Doetinchem.
Na stanowisku trenera Kolejorza John van den Brom pracuje od 2022 roku, gdy zastąpił Macieja Skorżę, który musiał zrezygnować ze sprawowanej dotąd funkcji ze względów osobistych. Choć pierwszy mecz pod „nową władzą” nie zakończył się wymarzonym wynikiem dla Lecha Poznań (zespół przegrał 0:1 podczas spotkania towarzyskiego gdzie zmierzył się z Pogonią Szczecin), to pod wodzą van den Broma zespół może pochwalić się całą gamą sukcesów.
3. Niezapomniany ćwierćfinał
Choć sceptyków nie brakowało, gdy ogłoszono, że stanowisko trenera obejmie Holender, to kolejne miesiące udowodniły, że był do zdecydowanie dobry wybór. Pod wodzą Johna van den Broma Lech Poznań awansował do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, gdzie zmierzył się z zespołami takimi jak Villarreal, Hapoel Beer Szewa oraz Austria Wiedeń. Kolejorz z grupy wyszedł na drugim miejscu, a wfazie play-off wyeliminował z gry aż dwa zespoły – norweski klub piłkarski FK Bodo/Glimt oraz szwedzką drużynę Djuragrdens IF. Pokonanie rywali pozwoliło przejść piłkarzom Kolejorza do ćwierćfinału jednak niestety również na nich nadszedł czas – Lech Poznań przegrał wówczas w dwumeczu z ACF Fiorenitną z wynikiem 4:6.
4. Międzynarodowe sukcesy
Wspomniany wcześniej awans do Ligi Konferencji Europy nie było jedynym wydarzeniem o międzynarodowej skali, które na zawsze zapisało się na kartach historii Kolejorza. Lech Poznań w sezonie 2008/2009 awansował do 1/16 Pucharu UEFA, w sezonie 2010/2011 do 1/16 Ligi Europy, a ponadto dwukrotnie zwyciężył w Pucharze Lata (w 1986 oraz 1990 roku) i przeszedł do 1/8 finału Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 1990/1991.
5. Wiara Lecha
Pod tą dumnie brzmiącą nazwą kryje się stowarzyszenie kibiców Lecha Poznań, które powstało w 2001 roku i zostało zarejestrowane sądownie w 2004 roku. Stowarzyszenie „Wiara Lecha” było nie tylko oficjalnym reprezentantem kibiców Kolejorza, ale też członkiem założycielem Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców, a ponadto posiadało swoją własną drużynę piłkarską.
Do głównych działań stowarzyszenia należała popularyzacja Lecha Poznań, promowanie pozytywnych wzorców kibicowania wśród fanów piłki nożnej, organizowanie wyjazdów sympatyków poznańskiej drużyny na mecze odbywające się poza stadionem Kolejorza, a także działanie na rzecz bezpieczeństwa na meczach Lecha Poznań, podczas których nierzadko dochodziło do starć pomiędzy kibicami przeciwnym drużyn. Niestety w 2013 roku, a konkretnej 31 grudnia ogłoszono, że członkowie stowarzyszenia podjęli wspólną i zgodną decyzję o rozwiązaniu Wiary Lecha, od tamtej pory słuch o nim zaginął.
6. Poznańskie sławy
Przez lata funkcjonowania klubu przewinęło się wiele najbardziej znanych i uwielbianych nazwisk. W barwach Lecha Poznań grał m.in. Robert Lewandowski, Alfonso Sousa, Artur Sobiech, Christian Gytkjaer czy Mikael Ishak.