Czerwoni z Liverpoolu – historia FC Liverpool

W Premier League znajdziemy sporo klubów, które znane są nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na arenie międzynarodowej. Jeden z takich klubów ma swoją siedzibę w Liverpoolu, mieście znanym nie tylko za sprawą kultowego zespołu muzycznego The Beatles. Liverpool Football Club, bo o nim właśnie mowa, to drużyna z niezwykle ciekawą historią i wiekową tradycją. Wśród sukcesów The Reds warto wymienić takiego osiągnięcia jako wielokrotne zdobycie mistrza kraju, liczne triumfy w Pucharze Anglii oraz sukcesy w Pucharze Ligi Angielskiej.

Jak powstał FC Liverpool?

Każdy kibic Liverpoolu wie, że obecnym stadionem zespołu jest Anfield, oddany do użytku w 1884 roku. Początkowo na tym obiekcie sportowym swoje treningi i spotkania rozgrywali piłkarze Evertonu, innego klubu piłkarskiego stacjonującego w Liverpoolu. W 18891 roku nabywcą części praw do stadionu stał John Houlding, który domagał się większego czynszu od włodarzy Evertonu. Klub nie zgodził się na płacenie większej kwoty za wynajem stadionu i przeniósł swoje rozgrywki na znajdujący się niedaleko Goodison Park. W strukturach zespołu doszło jednakże do rozłamu, w wyniku którego nie wszyscy zawodnicy przenieśli się na nowy obiekt. Kilku z nich zostało na Anfield, co sktrzętnie postanowił wykorzystać John Houlding, zakładając własną drużynę piłkarską. Zbieg tych wszystkich wydarzeń sprawił, że 15 marca 1892 roku narodził się zespół, który dziś cały świat zna pod nazwą Liverpool Football Club. Houlding chciał, by jego drużyna nazywała się Everton F.C. and Athletic Grounds (w skrócie Everton Athletic), jednakże spotkał się z odmową ze strony Football Association. Wówczas postanowiono nazwać klub FC Liverpool.

Pierwsze sukcesy i pierwsze problemy

Na stanowisko pierwszego dyrektora i jednego z pierwszych trenerów wybrano Johna McKennego. Jednym z efektów jego działalności było sprowadzenie na Anfield kilkunastu szkockich piłkarzy. FC Liverpool w sezonie 1893/1894 rozpoczął rozgrywki w Second Division. Sezon udało się zakończyć na pierwszym miejscu w tabeli, dzięki czemu drużyna mogła awansować do First Division. W 1896 roku menadżerem The Reds został Tom Watson, do dziś uważany za jednego z najlepszych szkoleniowców w historii klubu z Liverpoolu. Owocna praca Watsona na Anfield trwała do 1915 roku. Dwukrotnie poprowadził on FC Liverpool po tytuł mistrza kraju. Za jego sprawą angielski klub po raz pierwszy wystąpił w finałowym meczu Pucharu Anglii, gdzie jednak nie udało się zatriumfować. FC Liverpool przegrał wówczas 0:1 spotkanie z Burnley.

Kiedy zakończyła się pierwsza wojna światowa, nowym menadżerem klubu został David Ashworth. Na kapitana zespołu wybrano natomiast Ephraima Longwortha, grającego na pozycji obrońcy. W tym okresie Liverpoolowi dwukrotnie udało się dwukrotnie zdobyć tytuł mistrzowski: w sezonie 1921/1922 oraz sezonie 1922/1923. Jednakże na tym etapie szczęście Liverpoolowi przestało na jakiś czas dopisywać. Kolejny tytuł mistrzowski piłkarze z Anfield zdobyli dopiero ćwierć wieku później. Po mistrzostwo kraju FC Liverpool sięgnął po zakończeniu drugiej wojny światowej, dokładnie w 1947 roku. W 1950 później The Reds znowu dotarli do finałowego spotkania Pucharu Anglii. Jednakże ponownie zaliczyli porażkę, tym razem w konfrontacji z Arsenalem. Tak słabe wyniki na boisku spowodowały, że 17 kwietnia 1954 roku Czerwoni spadli do niższej klasy rozgrywkowej.

Herb The Reds

Dla niektóry może to być nie lada ciekawostka, ale herb FC Liverpool w obecnej postaci, przedstawiono światu dopiero w 1999 roku. Z logo The Reds związana jest ciekawa historia, w której nie brakuje symboliki. Na herb klubu składa się kilka istotnych elementów, z których każdy oznacza coś innego i jest związany z ideologią klubu oraz miastem Liverpool, które stanowi spoiwo dla wszystkich elementów znajdujących się w logo zespołu.

Najważniejszą częścią herbu FC Liverpool jest Liverbird, czyli mitologiczny stwór, którego historia sięga XIII wieku. Liverbird to połączenie kormorana i orła. Stwór jest patronem portu w Liverpoolu. Według jednej z legend dotyczących tej mitycznej postaci, jeśli Liverpool odleci z miasta, będzie to oznaczało koniec historii Liverpoolu. Obecność mitycznego stwora na herbie klubu piłkarskiego jest o tyle istotne, że podkreśla historyczne dziedzictwo zespołu.

Na herbie FC Liverpool możemy zauważyć też fragment Shankly Gate, czyli fragment jednej z bram stadiony Anfield, stworzonej 26 sierpnia 1982 roku.

Na herbie Czerwonych umieszczono też wstęgę oraz dwa płomienie po obu stronach. Nie zapomniano też o wkomponowanie w projekt daty powstania angielskiego klubu.

FC Liverpool – najważniejsze osiągnięcia

  • Mistrz kraju (18 razy)
  • Wicemistrz kraju (13 razy)
  • Puchar Anglii (siedem razy)
  • Superpuchar (15 razy)
  • Puchar Ligi (osiem razy)
  • Liga Mistrzów (pięć razy)
  • Puchar UEFA (pięć razy)
  • Superpuchar UEFA (trzy razy)

Źródło zdjęć: http://icloudpicture.com/tag/liverpool-wallpapers/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry