Jagiellonia Białystok – garść ciekawostek

Dlaczego właśnie takie barwy wybrała dla siebie Jagiellonia Białystok? Dlaczego mecze pomiędzy Dumą Podlasia a Legią Warszawa zawsze wzbudzają tak dużo emocji? Jaka jest historia białostockiego klubu, którą znają wyłącznie nieliczni? Jeżeli ciekawią Cię odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań, to dzisiejszy wpis na naszym blogu jest właśnie dla Ciebie!

Tym razem przychodzimy bowiem z dawką informacji oraz ciekawostek dla wszystkich kibiców Jagielloni Białystok oraz kibiców piłki nożnej, którzy chcieliby rozszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się czegoś więcej o Dumie Podlasia.

Sześć rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Jagielloni Białystok

Wojskowe korzenie

Skąd w ogóle wziął się klub piłkarski dumnie określany mianem Dumy Podlasia”? Podobnie tak jak kilka innych równie znanych, polskich zespołów (takich jak chociażby Legia Warszawa) Jagiellonia Białystok ma… wojskowe korzenie. Zespół został założony dokładnie 30 maja 1920 roku, gdy żołnierze batalionu zapasowego 42 pułku piechoty postanowili powołać do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty. Choć nazwa nie zdecydowanie nie zaliczała się do najkrótszych, to na szczęście zespół nie funkcjonował pod takową przez zbyt długi okres czasu.

Po 12 latach długą nazwę klubu piłkarskiego zastąpiono łatwiejszą do zapamiętania nazwą cywilno-wojskowego Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia, który niestety po zakończeniu II wojny światowej całkowicie przestał istnieć, a wszystko to przez represjonowanie. Jagiellonia wróciła na piłkarską mapę Polski dopiero w 1957 roku.

Zmieniające się barwy  

Choć w zdecydowanej większości przypadków Jagiellonia Białystok kojarzy się kibicom z żółto-czerwonym barwami, to wbrew pozorom nie zawsze tak było. Klub, który swoje kolory zaczerpnął z polskiego godła przedstawiającego umieszczonego na czerwonym tle orła w żółtej koronie, przed połową lat 80. XX wieku grał bowiem w zupełnie innych barwach. Niegdyś zawodnicy Jagielloni Białystok występowali w biało-czarnych trykotach, które zresztą po dziś dzień zakładają, gdy grają na boisku w drugim lub trzecim komplecie swoich klubowych koszulek. Często w tych właśnie strojach można ich spotkać chociażby na meczach wyjazdowych.

Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko barwy klubu, ale również jego herb. W latach 2006-2020 obowiązywał herb klubowy nawiązujący swoim wyglądem do tego z 1932 roku, ale wszystko uległo zmianie na skutek referendum przeprowadzonego przez klub wśród kibiców. To właśnie wówczas zadecydowano, że przed rozpoczęciem sezonu 2020/2021 Ekstraklasy klub wróci do herbu, który dumnie zdobił m.in. jego stroje w latach 1989-1999 oraz 2003-2006, gdy zarówno tarcza, jak i litera „J” miały zupełnie inny kształt.

Jagiellońscy rekordziści

Największą liczbę spotkań w barwach Jagielloni podczas meczów Ekstraklasy rozegrał Rafał Grzyb, tuż za nim plasuje się AleXis Norambuena – palsteyńczyk chilijskiego pochodzenia, który ma na koncie aż 169 spotkań (w tym 4 bramkowe oraz 7 podczas, których zaliczył asystę), następnie Tomasz Frankowski (129 meczów), a później Taras Romańczuk.

Jagiellonia Białystok może także pochwalić się piłkarzami z długim stażem – w barwach Dumy Podlasia od 2014 roku grają Mateusz Hołownia oraz Przemysław Mystkowski, którzy jednak (co warto podkreślić) większość czasu spędzili na wypożyczeniach.

Dominacja prawej nogi

Pewnie raczej się nad tym nie zastanawiałeś, ale w Jagielloni Białystok tylko kilku piłkarzy jest lewonożnych. Jest ich dokładnie czworo, a są to: grający na lewym skrzydle BodVar BodVarsson oraz Juan Camara, a także Taras Romańczuk i Przemysław Mystkowski.

Polscy szkoleniowcy górą

Przez cały czas istnienia Jagielloni Białystok tylko zaledwie 3 (!!) razy szkoleniowcem klubu piłkarskiego nie był Polak, co jest istnym ewenementem, jak na polską piłkę nożną. Do tego zaszczytnego grona zalicza się pochodzący z Litwy Algimantas Liubinksas, ukraiński trener Jurij Szatałow, a także Iwajło Petew – bułgarski piłkarz oraz trener.

Dwukrotnym trenerem Jagielloni Białystok był także Michał Probierz, który od 2023 jest selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Obecnie trenerem Dumy Podlasia jest Adrian Siemieniec, który wcześniej pracował w Rozwoju Katowice, Chrobrym Głogów, Arce Gdynia, ŁKS Łódź oraz Jagiellonii II Białystok.  

Znane nazwiska w Jagielloni Białystok

W drużynie pochodzącej ze stolicy Podlasia znaleźć można nie tylko znanych i cenionych trenerów, ale również zawodników. W barwach tego klubu grał/gra m.in. Michał Pazdan, Taras Romanczuk, Maciej Gajos, Marc Gual czy Karol Świderski i Tomasz Kupisz.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry