Po ostatnich dokonaniach tego klubu sportowego zdecydowanie zrobiło się o nim głośno i wzrosło zainteresowanie jego historią. Nie ma się zresztą czemu dziwić – nieczęsto nadarza się okazja, gdy doskonale wszystkim znany hymn Ligi Mistrzów rozbrzmiewa na polskim boisku. O jakiej drużynie piłkarskiej mowa? Oczywiście o Rakowie Częstochowa!
Kiedy powstał ten klub piłkarski i jakie ciekawostki można znaleźć w historii najlepszego klubu spod Jasnej Góry? Do lektury dzisiejszego wpisu zapraszamy wszystkich fanów piłki nożnej oraz tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o wyjątkowym zespole jakim niewątpliwie jest Raków Częstochowa.
6 ciekawostek dotyczących Rakowa Częstochowa, o których nie miałeś pojęcia
Rekordowo długie panowanie jednego trenera
Podczas, gdy Reprezentacja Polski w piłce nożnej zmienia trenerów niemal za każdym razem, gdy wynik meczu rozgrywanego przez biało-czerwone orły jest lekko mówiąc niezadowalający, Raków Częstochowa stawia na długofalową i owocną współpracę.
Do lipca 2023 roku na stanowisku trenera Rakowa pracował Marek Papszun – polski piłkarz oraz szkoleniowiec, który na koncie ma współpracę z wieloma zespołami (m.in. KS Łomianki, Świt Nowy Dwór Mazowiecki czy Dolcan Targówek). To właśnie podczas jego ”panowania” Raków Częstochowa, z którym rozpoczął współpracę w 2016 roku, przeszedł z drugiej Ligii do 1-szej, a następnie do Ekstraklasy. Jego wybitna myśl szkoleniowa oraz osiągnięcia jakimi mógł się pochwalić Raków wówczas, gdy trenerem był właśnie Marek Papszun bynajmniej nie umknęły uwadze kibiców oraz ważnych osobistości ze świata piłki nożnej – w Plebiscycie Piłki Nożnej otrzymał tytuł Trenera 2020, a także został wybrany ternem sezonu 2020/21 Ekstraklasy.
Po zakończeniu przygody z Rakowem Częstochowa spekulowano, że to właśnie Papszun obejmie stanowisko trenera reprezentacji po zwolnieniu Fernando Santosa, jednak ostatecznie stanowisko to objął Michał Probierz.
Międzynarodowa gwiazda
W czerwono-niebieskich barwach Rakowa Częstochowa występuje m.in. Ivi Lopez – 29-letni hiszpański piłkarz pochodzący z Madrytu, który przez lata dał się poznać jako istny geniusz ofensywy, o czym najlepiej dowodzi fakt, że to właśnie on odnotował największą liczbę asyst w zespole.
Niestety na skutek w 23. minucie sparingu z Puszczą Niepołomice mającym miejsce w połowie 2023 roku doznał on bolesnej kontuzji, a konkretniej zerwał więzadło krzyżowe. Hiszpański piłkarz przeszedł już operację, jednak na powrót do ukochanej gry będzie musiał jeszcze trochę poczekać, gdyż niezbędna będzie tutaj wielomiesięczna rehabilitacja.
Stadion nie tylko do piłki nożnej
Oficjalnym stadionem Rakowa Częstochowa jest Miejski Stadion Piłkarski Raków, który mieści się przy ul. Bolesława Limanowskiego 83. Sportowa arena do użytku została oddana ponad 68 lat temu (a dokładniej 22 lipca 1955 roku) i została zaprojektowana tak, aby służyła zarówno piłkarzom, jak i lekkoatletom – stąd na stadionie znalazła się także skocznia lekkoatletyczna oraz bieżnia.
Na przestrzeni lat stadion Rakowa Częstochowa był wiele razy modernizowany, co było związane z koniecznością dostosowania go do wymogów ligowych, a także licencyjnych. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2021 roku, gdy doszło nie tylko do rozbudowania trybun tak by mogła zmieścić się na nich większa liczba wiernych kibiców, ale też instalacji systemu ogrzewania murawy oraz przebudowy zaplecza.
Kolekcjoner tytułów
Wydawało Ci się, że w gronie najbardziej utytułowanych polskich drużyn piłkarskich nie ma miejsca dla Rakowa Częstochowa? Nawet nie wiesz, jak bardzo jesteś w błędzie! Częstochowskie „Medaliki” Wśród sukcesów będących owocem wspólnych starań piłkarzy oraz szkoleniowców możemy wymienić m.in. wywalczenie Pucharu Polski oraz wicemistrzostwa Ekstraklasy.
Pisząc o wybitnych osiągnięciach nie sposób byłoby nie wspomnieć o wyczynie, którego Raków Częstochowa dokonał w sezonie 2022/2023 – to właśnie wówczas częstochowski zespół zdetronizował Lecha Poznań i uzyskał tytuł Mistrza Polski po raz pierwszy w swojej długoletniej (bo trwającej ponad 100 lat) historii. Oby tak dalej!
Miesiące pełne emocji – Raków Częstochowa w Lidze Konferencji i Lidze Europy
Jesień 2023 bez wątpienia będzie obfitować w piłkarskie emocje – aż 2 polskie zespoły będą bowiem brać udział w fazach grupowych europejskich rozgrywek. Jednym z nich jest właśnie Raków Częstochowa, który po nieudanej próbie w Lidze Mistrzów będzie teraz walczył o swoje dobre imię w Lidze Europy.
Ulubiony rywal
Choć w tym przypadku ciężko jest mówić o wzajemnej sympatii, to nie da się ukryć, że podczas swojej długiej historii piłkarze Rakowa Częstochowa mieli niejedną okazję, aby poznać zawodników Legii Warszawa. Drużyny rozegrały ze sobą aż 17 meczów, które w większości przypadków kończyły się zwycięstwem warszawiaków, choć warto nadmienić, że pięciokrotnie wynik spotkania kończył się remisem, a jak dotąd Raków wygrał z Legią tylko jedne raz.