Scyzory, Złoto-Krwiści, Koroniarze – przydomków jakimi określany jest jeden z najsłynniejszych zespołów piłkarskich z województwa świętokrzyskiego, a więc oczywiście Korony Kielce jest sporo, jednak oryginalna nazwa to nie jedyna ciekawostka jaką może pochwalić się ta drużyna.
Jak powstał klub piłkarski Korona Kielce, kiedy po raz pierwszy awansował on do drugiej ligi i z kim współpracuje kielecki zespół? Zestawienie ciekawostek znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Korona Kielce: 9 ciekawostek, które powinien znać nie tylko każdy kibic
Chwila, od której wszystko się zaczęło
Choć ten polski klub piłkarski nie jest najstarszym ze wszystkich, to bynajmniej nie oznacza to, że jego historia nie jest wyjątkowa. Korona Kielce narodziła się bowiem z… połączenia dwóch kieleckich klubów sportowych – SHL oraz Iskry, co miało miejsce 10 lipca 1973, a więc w tym roku klub obchodził swoje dokładnie 50 urodziny.
Wspomniana fuzja zaowocowała stworzeniem Kieleckiego Stowarzyszenia Sportowego Korona, w ramach którego powołano aż cztery sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, kolarską oraz motorową.
Pierwszy mecz i od razu dobry wynik
Pierwszy mecz drużyna Korony Kielce rozegrała niecały miesiąc po swoim utworzeniu (5 sierpnia 1973 roku), gdy to na mieszczącym się przy ul. Mielczarskiego stadionie Iskry w Kielcach zmierzyła się ze Spartą Kazimierzą Wielką. Drużyna, której trenerem był Zbigniew Pawlak wygrała na swoim stadionie 3:0, a autorem pierwszego, historycznego gola był Andrzej Jung.
Historyczna wygrana
Choć wynik ten nie trafił do Księgi Guinessa, to pisząc o ciekawostkach dotyczących kieleckiego zespołu nie sposób jest nie wspomnieć o meczu, który na zawsze zapisał się w historii. Mowa tutaj o spotkaniu, który Korona Kielce w II lidze w sezonie 1998/1999, gdy kielczanie pokonali Avię Świdnik 7:0.
Awans do drugiej ligi
W 1975 roku Korona Kielce po raz pierwszy awansowała do drugiej ligi, co było zasługą nie tylko zawodników (w tym rewelacyjnego, wcześniej wspomnianego już Andrzeja Junga, który zasłużył sobie na tytuł najlepszego strzelca dzięki 24 golom), ale też trenera, którym był Bogumił Gozdur. Niestety przygoda z II-gą ligą nie trwała zbyt długo, ponieważ w kolejnym sezonie Kielczanie uplasowali się na 14 pozycji w tabeli i tym samym musieli pożegnać się z tymi rozgrywkami.
Pierwszy raz w Pucharze Polski
W 1999 roku kibice Korony Kielce nie mogli narzekać na rak emocji dostarczanych im przez ukochany klub, to właśnie wówczas drużyna ta po raz pierwszy w swojej historii dostała się do ćwierćfinału Pucharu Polski, gdzie musiała się zmierzyć z GKS-em Bełchatów. W pierwszym z meczów Złocisto-Krwiści wygrali 2:1, jednak na meczu wyjazdowym nie poszło im już tak dobrze i piłkarze Korony Kielce musieli pożegnać się z marzeniami o błyszczącym trofeum, które z dumą sprowadziliby do swojego miasta.
Kolejny duet
Działanie mające na celu stworzenie klubu piłkarskiego Korona Kielce nie było jednym momentem, gdy ktoś zdecydował się połączyć ze sobą dwa zespoły. Do podobnej sytuacji doszło kilkadziesiąt lat później, a dokładniej w 2000 roku, gdy borykająca się z problemami finansowymi Korona oraz znajdujący się w tej samej sytuacji lokalny rywal połączyli siły i stworzyli jeden zespół wraz z Błękitnymi. Odtąd klub funkcjonował pod nazwą Kielecki Klub Piłkarski Korona Kielce.
Spotkanie, które chciał zobaczyć każdy
Gdy do wiadomości publicznej został podany fakt, że Korona Kielce zmierzy się w 2003 roku z Legią Warszawa chętnych na obejrzenie tego widowiska nie brakowało. Niestety pojemność stadionu, a co za tym idzie także liczba biletów dostępnych w sprzedaży były dość ograniczone. Nie zniechęciło to jednak kibiców obu drużyn do oglądania spotkania na żywo. Chociaż pojemność stadionu wynosiła 6,5 tysiąca miejsc, to mecz oglądało z trybun ponad 10 000 osób, a tym którym nie udało się na niego wejść pozostały drzewa oraz bandery reklamowe, z których zresztą chętnie korzystali. Doping wiernych kibiców Korony zdecydowanie podziałał, ponieważ mecz zakończył się remisem 1:1.
Powitanie w Ekstraklasie
W 2005 roku na Placu Wolności odbyła się ogromna feta, w której udział wzięło kilkanaście tysięcy kibiców Korony Kielce – co było jej powodem? Do świętowania nakłonił ich nie lada wyczyn ukochanej drużyny, która na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do Idea Ekstraklasy.
26 lipca Korona Kielce rozegrała swój pierwszy mecz w Ekstraklasie, a jej rywalem była Cracovia. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.
Słynni sponsorzy
W swojej długoletnie karierze Korona Kielce sponsorowana była przez wiele znanych marek – może się ona pochwalić m.in. długoletnią współpracą z Kolporterem (która zaowocowała nawet zmianą nazwy klubu, a konkretniej dodaniem do niej imienia sponsora), a także polską marką odzieży oraz akcesoriów sportowych 4F, która współpracuje także z Polskim Komitetem Olimpijskim, dla którego przygotowuje stroje startowe i reprezentacyjne na igrzyska letnie oraz zimowe.