Stadion Narodowy w Warszawie – ciekawostki

Stadion Narodowy obchodzi w tym roku swoje 11 urodziny, tak więc to dobry moment, aby zgłębić jego tajemnice. Jaką pojemność ma warszawski stadion, jakie wydarzenia poza meczami i budzącym skrajne emocje „Roztańczonym Narodowym” mają tam miejsce i czy jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych? Zachęcamy do lektury poniższych 13 ciekawostek.

  1. Budowa Stadionu Narodowego trwała 4 lata i w zamyśle miał on być reprezentacyjnym stadionem piłkarskim wybudowanym z myślą o mających miejsce w 2012 roku Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Pierwsze prace ruszyły już w 2008 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło dokładnie 29 stycznia 2012 roku. W tym roku PGE Narodowy obchodził więc swoje 11 urodziny.   
  2. Na pierwszy mecz oficjalnie rozegrany na nowym stadionie nie trzeba było zbyt długo czekać. Wiekopomne wydarzenie miało bowiem miejsce dokładnie miesiąc po otwarciu, a podczas spotkania zmierzyły się ze sobą drużyny piłkarskie Polski oraz Portugalii. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, tak więc można powiedzieć (biorąc pod uwagę wyższość rywali nad biało-czerwonymi), że przyniósł rodakom szczęście.  
  3. Ile osób zmieści się na Stadionie Narodowym? Pojemność obiektu wynosi dokładnie 58 500 miejsc na trybunach, 4600 miejsc znajdujących się w tzw. strefie biznesowej, a także 800 miejsc dedykowanych dla VIP-ów, którym dedykowanych jest aż 69 loży.
  4. Pokrycie Stadionu Narodowego w Warszawie (niezwykle cenne podczas niesprzyjającej pogody) ma postać rozsuwanego dachu wykonanego w całości z włókna szklanego dodatkowo pokrytego zwiększającą trwałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych warstwą teflonu. Maksymalne obciążenie tej części obiektu wynosi 140kg na każdy metr kwadratowy, a rozsunięty dach może pokrywać warstwa mokrego śniegu nie przekraczająca wartości 18 cm.
  5. Rozpiętość dachu PGE Narodowego wynosi 240 x 270 metrów, a po jego rozłożeniu zakrywa on nie tylko płytę boiska, ale także całe trybuny.
  6. Budowla składa się z ośmiu kondygnacji różniących się między sobą wysokością. Najwyższy punkt na poziomie trybun znajduje się 41 metrów na poziomem murawy byłego Stadionu Dziesięciolecia, zaś na najwyżej położony punkt konstrukcji stalowej dachu umieszczony jest na wysokości 70 metrów.
  7. Stadion został zaprojektowany tak, aby dostępny był również dla niepełnosprawnych – w obiekcie znajduje się m.in. 50 specjalnych miejsc dla osób niewidomych oraz ich opiekunów, którzy wchodząc na stadion otrzymują dodatkowo zestaw słuchawkowy, za pomocą którego mogą słuchać specjalnie przygotowanej dla nich relacji meczu i przeżywać niezapomniane emocje wraz z innymi kibicami.  
  8. Koncerty na Narodowym budzą mieszane uczucia wśród fanów muzyki, a wszystko to przez niezadowalającą akustykę. Akustyka na Stadionie Narodowym sprawia bowiem, że czasem naprawdę ciężko jest zrozumieć jaką piosenkę wykonuje akurat dany wykonawca. Wszystkiemu winny jest oczywiście fakt, że budowany „na szybko” stadion nie został odpowiednio przystosowany do wymagań wydarzeń kulturalnych.   
  9. Czy można wejść na Stadion Narodowy? Zwiedzanie wnętrza odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem PGE Narodowego. Samodzielnie można jedynie wejść na Punkt Widokowy bądź też zwiedzać otoczenie obiektu.
  10. Podczas pandemii COVID-19 Stadion przekształcony został w szpital tymczasowy, gdzie przyjmowani byli pacjenci ciężko przechodzący koronawirusa. Ponadto wszyscy chętni mogli zapisać się tutaj na szczepienie przeciwko tej chorobie i przyjąć pierwszą bądź którąś już z kolei dawkę.
  11. Pierwszym niesportowym wydarzeniem na Stadionie Narodowym był… koncert Madonny, który odbił się ogromnym echem. Nie chodziło tutaj jednak bynajmniej o niewątpliwy talent legendarnej artystki, a falę protestów jaką wywołał jej występ, który szczególnie oburzył zagorzałych wyznawców religii. Wszystko to przez to, że wydarzenie odbywało się podczas jednego z ważniejszych, kościelnych świąt. Koncert miał okazać się hitem, a zakończył się jako klapa – zarządzające stadionem Narodowe Centrum Sportu nie tylko nie znalazło sponsora imprezy, ale też odnotowało 5 mln złotych strat.
  12. Stadion Narodowy jest nie tylko gospodarzem wielu wydarzeń sportowych i rozrywkowych, ale również jego wizerunek często wykorzystywany jest w produkcjach takich jak skecze czy teledyski. Warszawski stadion wystąpił nie tylko w teledysku amerykańskiej piosenkarki Katy Perry do piosenki „Swish Swish”, ale również pełnił rolę „tajnego ośrodka szkoleniowego”, w którym Drake oraz Will Ferrell uczyli gwiazdy NBA jak prawidłowo przybijać piątki.

W 2014 roku piłkarska murawa stadionu zamieniona została na… zbiornik wodny. To właśnie wówczas odbywały się tutaj zawody windsurfingowe, a konkretniej Halowy Puchar Świata w Windsurfingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry