Piłkarskie technologie – jak wygląda piłka nożna w XXI wieku?

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie przenikają do wszystkich dziedzin naszego życia. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że od lat są one z powodzeniem wykorzystywane również w piłce nożnej. Choć przez dekady piłkarze wykorzystywali głównie podstawowy sprzęt oraz własne umiejętności, dziś nie stronią od używanie przydatnych nowinek technologicznych.

Inteligenta piłka

Niegdyś piłka była tylko wypełnionym powietrzem pęcherzem, obszytym kawałkami skóry. Dziś producenci tego typu akcesoriów wykorzystuje coraz to nowsze rozwiązania, by zredukować wagę produktu czy poprawić rotację. Przełomem w tej kwestii jest inteligentna piłka, którą można często zobaczyć na przygotowaniach przed istotnymi dla poszczególnych drużyn meczami. Jedną z takich piłek przygotowała marka adidas. Model miCoach Smart Ball z wyglądu przypomina zwyczajną piłkę, choć imponuje dość futurystycznym designem. Jednak tajemnica jej działania ukryta jest we wnętrzu. W piłce zamontowane są specjalne czynniki, których zadaniem jest pomiar prędkości, siły uderzenia, obrotu czy toru lotu. Czujniki te przesyłają uzyskane informacje do aplikacji, która pozwala na skrupulatną analizę poszczególnych danych. Dzięki temu piłkarz może dokładnie dowiedzieć się, w jaki sposób uderzać „normalną” piłkę na boisku, by posłać ją idealnie do celu.

Footbonaut

Footbonaut to mini-boisko do piłki nożnej. Nie jest to jednak zwyczajna murawa, bowiem pojawiając się na niej dostrzeżemy działanie szeregu rozwiązan technologicznych. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu można w profesjonalny sposób poprawić dokładność, moc i szybkość podań. W dodatku piłkarz dzięki treningowi w Footbonaut jest w stanie poczynić progres w kwestii refleksu na boisku.

Akcesoria z czujnikami

W świecie piłki nożnej dostępna jest nie tylko piłka z czujnikami, ale także szereg innych akcesoriów, takich jak opaski. Za sprawą takich produktów piłkarz może dokonywać pomiarów tętna oraz sprawdzać dokładną wydajność swojego organizmu. Akcesoria te mają również wbudowany GPS, co jest przydatną opcją. Jednym z producentów, którzy mają w ofercie takie ciekawostki, jest wspominany już wcześniej adidas. Zestaw adidas miCoach z X-Cell oraz Speed Cell pozwala sportowcom kontrolować przebieg każdego treningu, biorąc pod uwagę rytm pracy serca, wysokość skoków czy precyzyjne informacje na temat przyspieszenia.

Goal-line

Jest to technologia, która w piłce nożnej powinna pojawić się już dawno temu. Gdyby goal-line zostało wprowadzone wcześniej, z pewnością wiele piłkarskich spotkań miałoby zupełnie inny przebieg, a historia piłki nożnej ukształtowałaby się w nieco inny sposób. Technologia ta pozwala na bezbłędne decyzję sędziów, czy gol był, czy go nie było. Za sprawą tego rozwiązania sędziowie bezproblemowo potrafią ocenić, czy piłka przekroczyła linię bramkową. Goal-line sprawdza się znacznie lepiej niż inne metody, na przykład piłki z magnesami, bowiem sędziowie zyskują dostęp do materiału wideo. UEFA oficjalnie wprowadziła goal-line w 2016 roku, a zaawansowane kamery i czujniki spisują się świetnie, ułatwiając pracę sędziów i mając ogromny wpływ na sprawiedliwe werdykty. FIFA wykorzystuje GoalControl-4D, bazujący na 14 kamerach. W Premier League zastosowanie znalazł Hawk-Eye. Podobne systemy pojawiły się także na meczach Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz turnieju Copa America. Tego rodzaju technologie na pewno będą rozwijane w kolejnych latach i niebawem staną się standardem we wszystkich rodzajach rozgrywek piłkarskich.

Źródło zdjęć: http://www.adidas.ca/en/micoach-smart-ball/G83963.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry