W dzisiejszych czasach piłka nożna różni się od tej, którą można było obserwować 50 lat temu, zarówno pod względem stylu gry zawodników, jak i wyposażenia oraz dostępnych technologii, które pozwalają piłkarzom wykorzystać maksymalnie swój naturalny potencjał. Jedno na przestrzeni lat się nie zmieniło – sportowcy nadal potrzebują do gry profesjonalnego obuwia. Pierwowzór butów do piłki nożnej znacząco się różnił od nowoczesnych modeli, w jakich piłkarze występują obecnie na murawie. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej historii butów piłkarskich.
Piłkarskie buty dla króla
Buty piłkarskie bardzo ewoluowały na przestrzeni lat. Zagłębienie się w historię pozwala zauważyć te istotne zmiany. Historycy twierdzą, że piłka nożna powstała w XVI wieku, a kluczową rolę w popularyzacji tej dyscypliny sportowej odegrał król Henryk VIII, który był posiadaczem obuwia zaprojektowanego specjalnie na własne potrzeby. Autorem projektu był Cornelius Johnson, który w 1525 roku stworzył królewskie buty piłkarskie. Egzemplarz nie przetrwał do dzisiejszych czasów, ale historycy są zgodni w kwestii opisu jego konstrukcji. Były to buty sięgające powyżej kostki, wykonane z bardzo twardej skóry.
Buty piłkarskie – XIX wiek
W XIX wieku nadal korzystano z ciężkich butów do piłki nożnej. Obuwie wytwarzano z niezwykle twardej skóry. Wykorzystywano fason sięgający za kostkę, dlatego wygląd ówczesnych butów piłkarskich dziś mógłby nam się bez wątpienia kojarzyć z łyżwami. W czasie deszczowych dni szybko pochłaniały wodę, wobec czego były jeszcze cięższe i bynajmniej nie ułatwiały gry. W obszarze palców umieszczano stalowe elementy, które pełniły funkcję ochronną. Ponadto dawniej korki wyposażano w sześć metalowych pinezek, które służyły jako kliny. Takie obuwie obecne było przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, uważanej za kolebkę piłki nożnej.
Początek aerodynamicznych butów do piłki nożnej
Uwielbiana przez Brytyjczyków gra zespołowa po latach zawitała do Ameryki Południowej, gdzie nieco odmieniono obuwie do piłki nożnej. Suche boiska spowodowały, że powstały lżejsze modele, odznaczające się bardziej aerodynamiczną sylwetką w porównaniu z pierwowzorem. Warto jednak zaznaczyć, że w Ameryce Południowej przez wiele lat grano boso. Jednym z najsłynniejszych piłkarzy wychowanych na grze bez butów był Leonidas da Silva, który został gwiazdą piłkarskich mistrzostw świata w 1938 roku, rozgrywanych na terenie Francji.
Pierwsze buty piłkarskie w portfolio adidasa
Szczególny rozwój piłkarskiego obuwia nastąpił po zakończeniu II wojny światowej. Pierwsze profesjonalne buty do piłki nożnej z tamtego okresu były zasługą Adolfa Dasslera, niemieckiego przedsiębiorcy i założyciela słynnej dziś na całym świecie marki adidas. W kultowym modelu reprezentanci Niemiec pojawili się na płycie boiska podczas Pucharu Świata w 1954, rozgrywanego w Szwajcarii. Model ten był o wiele lżejszy i bardziej zwrotny niż wszystkie dotychczasowe propozycje innych producentów. Buty stworzone przez Adolfa Dasslera gwarantowały też świetną przyczepność do podłoża. W projekcie uwzględniono ćwieki różnej długości, dzięki czemu piłkarz mógł dostosować swoje buty w zależności od boiska, na jakim miał grać. Obuwie wyprodukowano z wysokiej jakości naturalnej skóry cielęcej. Reprezentacja Niemiec dotarła w tych butach do finału Pucharu Świata i zwyciężyła w nim z reprezentacją Węgier.
W pogoni za marką adidas
Profesjonalne buty piłkarskie z oferty marki adidas szybko odniosły sukces i zwróciły na siebie uwagę całego świata. Ogromna popularność modelu sprawiła, że inni producenci postanowili pójść w ślady Adolfa Dasslera i uzupełnili swoje oferty własnymi propozycjami butów do piłki nożnej. Po kilku latach lekkie obuwie dla piłkarzy oferował już nie tylko adidas, ale również takie brandy jak Puma, Hummel czy Mitre. W ramach ciekawostki warto dodać, że założycielem pierwszej z wymienionych marek był Rudolf Dassler, brat właściciela marki adidas – Adolfa Dasslera. Flagowym modelem Pumy był model Atom, który został wyposażony w gumowe lub plastikowe ćwieki. W butach ze stajni Rudolfa Dasslera grał legendarny piłkarz z Brazylii – Pele, który w latach 60. skutecznie wypromował markę sygnowaną sylwetką drapieżnego kota. Jednak w tym okresie i tak większość piłkarzy pojawiała się na murawie w korkach z portfolio adidasa.
Źródło zdjęć: https://www.unisportstore.com/blog/preview/7497-puma-remake-1952-super-atom-football-boot/