Real Madryt to jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w dziejach tej dyscypliny sportowej. W szeregach Królewskich grały największe futbolowe gwiazdy, a sam klub może pochwalić się triumfami zarówno krajowymi, jak i osiąganymi na arenie międzynarodowej.
Królewscy – geneza powstania, pierwsze osiągnięcia i wkład w historię hiszpańskiej piłki nożnej
Real Madryt powstał w 1902 roku jako Real Madrid Club de Fútbol. Mało który klub piłkarski ma na koncie tyle tytułów i trofeów co ekipa Królewskich. Los Blancos trzydzieści razy triumfowali w mistrzostwach Hiszpanii, dwanaście razy sięgnęli po Puchar Europy oraz cieszyli się zwycięstwem w Lidze Mistrzów. W 2000 roku organizacja FIFA nagrodziła Real Madryt tytułem najlepszego klubu piłkarskiego XX wieku.
Real Madryt ma spory wkład w rozwój hiszpańskiej piłki nożnej. To właśnie z inicjatywy hiszpańskiego klubu powołano do życia projekt znany jako Puchar Króla. W dodatku Królewscy reprezentowali Hiszpański Związek Piłki Nożnej, dzięki czemu w 1904 roku stali się współzałożycielami organizacji FIFA. W 1928 roku jako jedna z pierwszych drużyn Real Madryt rozpoczął rozgrywki w Primera Division, a w 1955 roku w Pucharze Europy, wygrywając pierwszą edycję i broniąc tytułu przez cztery kolejne.
Miejsce gry, czyli stadion Realu Madryt
Real Madryt pierwsze mecze rozgrywał na Estadio de Chamartin, czyli wielofunkcyjnym obiekcie sportowym, na którym grano nie tylko w piłkę nożną. Inauguracja tego stadionu miała miejsce 17 maja 1923 roku. Wówczas Królewscy spotkali się na murawie z Newcastle United. Estadio de Chamartin mieścił 22 500 kibiców.
Kolejny stadion Królewskich to Estadio Elfredo Di Stéfano, który inaugurowano 9 maja 2006 roku. Real Madryt rozegrał towarzyski mecz z francuskim klubem Stade de Reims.
Największym stadionem w historii Królewskich jest oczywiście Santiago Bernabéu, którego inauguracja miała miejsce 14 grudnia 1947 roku. Real Madryt stanął do walki z Os Belenenses. Obiekt wielokrotnie poddawany był modyfikacjom, aby na trybunach mogło zmieścić się więcej kibiców. W 1954 roku po zakończeniu pierwszej przebudowy Santiago Bernabéu stał się największym na świecie piłkarskim stadionem. Obecnie już nie zajmuje tak wysokiej pozycji, bowiem jest jedenastym co do wielkości obiektem tego rodzaju i jest w stanie pomieścić ok. 80 tysięcy kibiców. Santiago Bernabéu jest obiektem, na którym można podziwiać nie tylko występy Królewskich. Na jego terenie znajduje się też muzeum klubowe, stanowiące nie lada gratkę dla kibiców. Na stadionie Realu Madryt zorganizowano finał drugiej edycji Pucharu Mistrzów oraz wiele innych istotnych dla świata piłki nożnej wydarzeń, takich jak finał Euro 1964 czy Mistrzostwa Świata w 1982 roku. Ponadto w 1982 roku na tym stadionie papież Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą z różnych zakątków świata. Z kolei w 2010 roku na Santiago Bernabéu odbył się finał Ligi Mistrzów.
Zmiany w logo, czyli historia herbu Królewskich
- Po założeniu Realu Madryt w 1902 roku od razu ustalono wygląd pierwszego herbu, który po raz pierwszy zaprezentowano 6 marca. W pierwszym projekcie największe znaczenie miały inicjały klubu, czyli litery „C.F.M.”. W tamtych czasach istniało jednak sporo przepisów dotyczących logo klubów piłkarskich, między innymi mówiące o tym, że logo musi być czytelne i przejrzyste. Real Madryt wykorzystywał więc swoje logo z inicjałami w czasie nieoficjalnych meczów.
- Pierwszych modyfikacji w logo Królewskich dokonano już w 1908 roku. Zarząd klubu chciał unowocześnić swój herb, dlatego nieco inaczej ułożono litery „C.F.M.”. Zamknięto je w okręgu w taki sposób, by dały efekt nakładania się na siebie. Największą literą w zestawieniu była litera „M”, oznaczająca oczywiście miasto Madryt. Bez zmian pozostała wykorzystana paleta barw, co oznacza, że tak jak w pierwotnej wersji, tutaj też logo bazowało na ciemnoniebieskim kolorze.
- Najbardziej przełomowa zmiana w herbie Realu Madryt nastąpiła w 1920 roku. Sprawiło to przemówienie króla Alfonso VIII z dnia 29 czerwca 1920, kiedy kastylijski władca określił piłkarski klub z Madrytu „Królewskimi”. Sprawiło to, że do logotypu dodano koronę, stanowiącą element wykorzystywany podczas nieoficjalnych spotkań.
- Kiedy Hiszpania została republiką usunięto koronę z herbu Realu Madryt. Królewscy w tamtym czasie pojawiali się na boisku jako Madryt F.C.
- Koronę przywrócono do herbu Królewskich po zakończeniu II wojny światowej. Dodatkowo wykorzystano na nim kolor żółty, który uzupełniono fioletem i niebieskimi detalami. Ten projekt był najdłużej używano jak logo hiszpańskiego klubu.
- Kolejnych modyfikacji w herbie dokonano dopiero w 2001 roku, gdy zdecydowano się go unowocześnić i dopasować do aktualnie panujących w designie standardów. Kolor żółty nieco rozjaśniono, a środkowy pasek pokryto kolorem niebieskim.
- W 2014 roku w niektórych wariantach herbu (np. na karcie kibica) usunięto z korony królewskiej krzyż.
Źródło zdjęć: https://as.com/futbol/2016/05/26/primera/1464259898_000155.html