Choć w produkcji obuwia sportowego coraz częściej wykorzystuje się tworzywa syntetyczne, to wciąż wiele modeli piłkarskich wykonuje się ze skóry naturalnej. Zakup takich butów często wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować swoje buty do gry, by przedłużyć ich żywotność i móc się nimi cieszyć jak najdłużej.
O buty sportowe trzeba dbać bardziej niż o obuwie codziennego użytku
Obuwie piłkarskie, podobnie jak inne rodzaje butów sportowych, poddawane jest intensywnemu użytkowaniu, zarówno w czasie treningu, jak i meczów. Aby korki mogły nam służyć więcej niż jeden sezon, musimy o nie zadbać w odpowiedni sposób, szczególnie w przypadku modeli wykonanych z naturalnej skóry. Buty, z którego korzystamy na boisku, wymaga szczególnej pielęgnacji i musimy poświęcić mu więcej uwagi niż na przykład w przypadku butów codziennego użytku.
Zalety i wady skórzanych butów piłkarskich
Buty skórzane mają swoje zalety i wady. Do zalet można zaliczyć przede wszystkim ich wytrzymałość oraz to, że lepiej dopasowują się do stopy niż niektóre ich syntetyczne odpowiedniki. Wadą skóry jako tworzywa jest mogący się wydawać skomplikowanym proces czyszczenia i pielęgnacji. Ponadto buty skórzane nierzadko są powodem dyskomfortu w czasie pierwszych dni użytkowania, gdyż tworzywo dopiero z czasem dostosowuje się do anatomicznych cech stopy danego człowieka. Kiedy skóra się już rozbije, wtedy buty bardzo dobrze trzymają się stopy.
Przed pierwszym treningiem skórzane buty piłkarskie warto posmarować oliwką, którą bez problemu zakupimy w każdej drogerii, a nawet w supermarketach. Zastosowanie takiego specyfiku sprawi, że skóra się miększa. Wtedy możemy nieco popracować nad sztywnością buta, ugniatając go delikatnie w różnych kierunkach, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej newralgicznych obszarów, takich jak przednia część buta i pięta. Jeśli na pierwszych treningach skórzane obuwia nie da oczekiwanego efektu, należy nieco poczekać. Po kilkukrotnym użyciu buty z pewnością dopasują się do stopy i będą nam dobrze służyć na murawie.
Trzy najważniejsze czynności, czyli czyszczenie, suszenie oraz impregnacja
Piłkarskie buty ze skóry trzeba pielęgnować po każdym zakończonym treningu lub meczu. Niektórzy zawodnicy o tym zapominają i po swojej aktywności fizycznej pozostawiają buty w torbie. Jest to fundamentalny błąd, ponieważ wilgoć pojawiająca się w obuwiu to idealne środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii i pleśni. Po każdym użyciu buty trzeba wyczyścić i wysuszyć. Czyszczenie powinno być wykonywane ręcznie przy pomocy dedykowanych skórze naturalnej preparatów. Jeśli chodzi o suszenie, to nie powinniśmy wystawiać skórzanych korków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani stawiać ich w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak piec czy kaloryfer. Zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować stwardnienie skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawania pęknięć, a nawet do całkowitego uszkodzenia obuwia. Do suszenia najlepiej sprawdzają się miejsca nieco zacienione i przewiewne. Dobrze jest włożyć trochę papieru do wnętrza butów, bo w ten sposób szybko pozbędziemy się nadmiaru wilgoci.
Proces pielęgnacji skórzanych butów piłkarskich wcale nie jest taki skomplikowany, jak mogłoby się niektórym wydawać. Po prostu pewne czynności trzeba wykonywać regularnie, a obuwie pozostanie w dobrej kondycji. Kiedy korki są wyczyszczone i wysuszone, powinno się je natłuścić. Zabieg ten można wykonać z pomocą specjalnych środków do natłuszczania skóry. Tego rodzaju specyfiki dostępne są we wszystkich sklepach obuwniczych. Proces ten ograniczy ilość pochłanianej przez materiał wody, co sprzyja grze na mokrych murawach.
Źródło zdjęć: http://www.cheap-running-shoe.com/nike-tiempo-soccer-shoes-low/legend-vi-fg-men/nike-tiempo-legend-vi-fg-men-soccer-shoes-leather-football-boots-in-black-nike-tiempo-legend-vi-fg
Czy Copy warto pierwszy raz użyć na boisku ze sztuczną nawierzchnią ?