adidas pozywa Pumę do sądu za buty piłkarskie

Dziś nie będzie bezpośrednio o butach piłkarskich, a raczej o konflikcie przez nie wywołanym. Ostatnio media poinformowały, że adidas pozywa Pumę do sądu za kopiowanie ich znaku towarowego. Wynika to z faktu, że Puma wprowadziła niedawno na rynek korki, na których cholewce znalazły się ukośne paski przypominające część identyfikacji wizualnej marki adidas.

Paski przyczyną konfliktu

Adidas uważa, że zastosowanie ukośnych pasków na bocznej części buta stanowi próbę skopiowania ich znaku towarowego, który jest znany przez miłośników sportowej na całym świecie i nad tą rozpoznawalnością brand pracował przez wiele lat (chodzi o model Puma evoPOWER Vigor Camo, o którym pisaliśmy tutaj). Wniosek o takiej treści wpłynął w sądzie rejonowym w Stanach Zjednoczonych, w stanie  Oregon.

Odwieczny konflikt

To nie pierwszy konflikt między marką adidas a marką Puma. Warto zaznaczyć, że zostały założone przez dwóch braci: Adolfa Dasslera oraz Rudolfa Dasslera, którzy początkowo razem prowadzili obuwniczy biznes. W wyniku rodzinnego konfliktu bracia skupili się na własnych biznesach po II wojnie światowej. We współczesnych czasach także nie brakowało waśni między tymi dwoma producentami. Jeden konflikt miał na przykład miejsce nie tak dawno temu. Obie firmy współpracowały z przedsiębiorstwem chemicznym BASF, które miało pomóc im w stworzeniu pianki poliuretanowej o specjalnych właściwościach. W projekt angażowały się początkowo obie firmy, jednak BASF ostatecznie podpisało umowę z adidasem (trzeba wiedzieć, że była to umowa na wyłączność). Adidas wykorzystał stworzoną technologię i w 2013 roku stworzył linię butów Boost, które bardzo szybko zdobyły ogromną popularność wśród fanów marki. Puma także chciała skorzystać z technologii, nad którą przez pewien czas pracowała i podpisała umowę z pewnym wykonawcą ze Stanów Zjednoczonych. Kontrakt ten zaowocował serią NGRY, która ujrzała światło dzienne w 2014 roku. W wyniku tego adidas pozwał Pumę, żądając wstrzymania sprzedaży produktów z linii NGRY. Niemiecki sąd wydał jednak orzeczenie na korzyść Pumy, dzięki czemu buty NGRY zamiast zostać wycofane ze sprzedaży zaczęły się sprzedawać jeszcze lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry