10 kultowych modeli w historii obuwia piłkarskiego

Rynek obuwia piłkarskiego ciągle się zmienia i rozwija w sposób niezwykle intensywny. Sprawia to, że w ofertach producentów pojawia się mnóstwo nowych korków. Są jednak takie modele, które na zawsze zapadają w pamięć kibicom piłki nożnej. W dzisiejszym tekście zaprezentujemy 10 modeli, które miały niebagatelne znaczenie w historii piłkarskiego obuwia.

1. adidas Predator

Buty, o których nie sposób nie wspomnieć w zestawieniu kultowych korkach. To właśnie w modelu Predator na murawie pojawiały się takie sławy Alessandro Del Piero, David Beckham, Zinédine Zidane czy Raúl González Blanco. W pojawieniu się Predatorów na sklepowych półkach ogromny udział miał Craig Johnston, piłkarz, który grał w FC Liverpool. Emerytowany zawodnik w swoim domowym zaciszu stworzył niezwykle ciekawy projekt butów piłkarskich wyposażonych w specjalne gumowe elementy, które zgodnie z założeniem autora miały wspomagać nadawanie większej rotacji piłce. W pierwszej kolejności Johnston zgłosił się do firmy Nike, która nie była zainteresowana realizacją jego pomysłu. Potencjał projektu dostrzegła druga firma, do jakiej udał się były piłkarz Liverpoolu, czyli marka adidas. Niemiecki brand postanowił zamienić szkic Craiga w realny produkt. Korki zadebiutowały na rynku w czarno-czerwonej kolorystyce, która bardzo przypadła do gustu zarówno piłkarzom, jak i sympatykom piłki nożnej. Na rynku ukazało się już kilkanaście edycji Predatorów i każda z nich robi tak samo dobre wrażenie. Pewien krok milowy można zauważyć na przykład w wydaniu Lethal Zones. W tych butach na murawie można było oglądać Robina van Persiego, Sebastiana Boenischa czy Xaviego.

2. Puma King

Buty, które niemiecka firma stara się produkować ciągle w takiej samej stylistyce. Do popularności tego modelu przyczyniły się takie gwiazdy piłkarskich boisk jak Pele i Cruyff.

3. adidas Copa Mundial

Tego modelu też nie mogło zabraknąć w zestawieniu najbardziej kultowych korków w historii. To klasyka, którą zna każdy, kto interesuje się piłką nożną i tym, w czym piłkarze pojawiają się na boisku. adidas Copa Mundial znane są też jako Kajzerki ze względu na to, że użytkował je słynny Franz „Kaiser” Beckenbauer. Zadebiutowały w 1979 roku i po dziś dzień cieszą się sporym zainteresowaniem wśród zawodników. Nie oferują one najnowszych rozwiązań technologicznych, jednak są bardzo wygodne i odporne na uszkodzenia. Trudno znaleźć buty piłkarskie, które sprzedały się w większej ilości niż model adidas Copa Mundial.

4. Nike Total 90 Laser

Buty, które swojego czasu były tak popularne na piłkarskich murawach, że żadne inne nie mogły innym dorównać. Jeden z prekursorów bocznego sznurowania, które dzisiaj stało się już czymś normalnym i powszechnym, a kiedyś stanowiło ogromną innowację. Do niedawna w Laserach występował Wayne Rooney.

5. Nike Mercurial Vapor

Model, który zawitał na rynku w 2002 roku z okazji piłkarskiego Mundialu, który odbywał się wtedy w Korei i Japonii. Mercuriale bez wątpienia są jednymi z najbardziej kultowych korków w całej historii. Za sprawą zastosowania materiałów syntetycznych wyróżniał się na tle konkurencji niebywałą lekkością. Trzeba przypomnieć, że w tamtym okresie buty dla piłkarzy najczęściej wykonane były ze skóry. Obecnie Nike nie może się pochwalić obecnością w swoim portfolio najlżejszych korków, ale nie może im odmówić statusu rewolucjonisty. Nike Mercurial Vapor były świetnym następcą modelu Air Mercurial, które również znalazły swoje miejsce w tym zestawieniu. Sukces modelu Marcurial Vapor sprawił, że oregoński koncern postanowił kontynuować tę serię i wydawać kolejne modele, które zachwycają fanów piłki nożnej. W modelu Mercurial VIII swój niebywały talent prezentował między innymi Cristiano Ronaldo czy Neymar.

6. adidas F50

Kolejny reprezentant lekkich korków. Model ujrzał światło dzienne w 2004 roku, kiedy reprezentacja Niemiec obchodziła 50. rocznicę wygranej na piłkarskich mistrzostwach świata. Skrót F50 oznacza Football 50. Kolejną edycję modelu niemiecka marka zaprezentowała w 2010 roku na Mundialu w RPA. Wydanie AdiZero charakteryzowało się naprawdę małą wagą – 165 gramów. Rozwiązania technologiczne zastosowane przez projektantów z firmy adidas sprawiły, że F50 odebrały tytuł najlżejszych korków marce Nike i jej modelowi Nike Mercurial Vapor. W korkach F50 można było oglądać popisy Lionela Messiego, Arjena Robbena i Lukasa Podolskiego.

7. Nike Air Mercurial

Model debiutujący w 1998 roku, czyli przed wspominanymi już w tym tekście Nike Mercurial Vapor. To właśnie te korki zapoczątkowały modę na lżejsze obuwie piłkarskie i sprawiły, że producenci starali się liczyć każdy gram, żeby wyprzedzić konkurencję. Z Nike Air Mercurial korzystał Ronaldo, brazylijska legenda piłki nożnej. Gdyby nie ten model i rozwój całej serii Mercurial, rynek korków piłkarskich mógłby wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie.

8. Mizuno Wavecup

Jak pewnie można już zauważyć, w zestawieniu tym króluję dwie marki – Nike i adidas. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie te dwie firmy są swoimi największymi konkurentami w kwestii butów piłkarskich i to one najprężniej działają w tej kategorii, od lat wypuszczając najciekawsze projekty kierowane do piłkarzy. Dobrze jednak umieścić tutaj buty innego producenta. Mizuno to japońska firma, która pod względem półki jakościowej porównywana jest do takich brandów jak Lotto. Choć jej oferta nie należy do najpopularniejszych nie można odmówić jej solidności w oferowanym obuwiu piłkarskim. Trzeba też zaznaczyć, że dość duża liczba piłkarzy gra w japońskich korkach. Model Mizuno Wavecup użytkowały takie talenty jak Rivaldo, który występował w nich w czasie mistrzostw świata w 2002 roku.

9. Nike Tiempo

Nike Tiempo to przedstawiciel absolutnej klasyki. Nie o każdych korkach można powiedzieć, że aż 10 piłkarzy występowało w nich podczas jednego meczu. A tak właśnie było z tym modelem ze stajni Nike. Stało się tak w finałowym meczu mistrzostw świata w 1994, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. Tym, którzy nie mieli okazji oglądać tego spotkania pragniemy przypomnieć, że na murawie stanęły wtedy reprezentacje Brazylii i Niemiec. Wśród zawodników, którzy grali w tym meczu w korkach Nike Tiempo można wymienić na przykład słynnego Romario. Buty zapewniały optymalny komfort i były wytrzymałe na uszkodzenia. Te cechy sprawiły, że Paolo Maldini w czasie swojej kariery niemalże nie rozstawał się z nimi. Tiempo darzył niemałą sympatią także Ronaldinho. Andrea Pirlo korzystał z jednej z wielu wersji tego modelu – Tiempo Legend IV.

10. Puma V1

Przedstawiciel lekkich korków, który miał stanowić konkurencję dla modelu Mercuriali. Puma zaprojektowała te buty ze względu na rosnącą modę na buty piłkarskie odznaczające się lekkością i ułatwiające zwinne i dynamiczne poruszanie się po płycie boiska. Buty Puma V1 z chęcią wykorzystywali szczególnie napastnicy, w których przypadku szybkość w czasie gry ma fundamentalne znaczenie. W Puma V1 grał między innymi Sergio Aguero, argentyński zawodnik z klubu Manchester City. Korzystał on z wersji V1.11.

Źródła zdjęć: http://www.complex.com/sneakers/2014/06/the-complete-history-of-the-adidas-predator, http://www.whoateallthepies.tv/kits/149211/football-boots-we-have-loved-puma-king.html, https://soccerreviews.com/top-10-adidas-football-boots-ever-created/, http://sporttiw.pl/product-pol-1118-Profesjonalne-Obuwie-Pilkarskie-Nike-Total90-Laser-II-FG-318793-701.html, https://www.unisportstore.com/articles/10685-we-introduce-the-nike-mercurial-archive-find-out-more-on-the-020513/, https://pl.pinterest.com/pin/441915782158552873/, http://www.bigsoccer.com/threads/fs-nike-air-mercurial-1998-brazil-r9-size-9-5uk-10-5us-44-5eu.1985286/, http://raredelights.com/worlds-incredible-soccer-shoes/mizuno-wave-cup/, https://pl.pinterest.com/pin/559079741213271323/,https://www.footy-boots.com/puma-v1-06-10th-anniversary-edition-45042/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewiń do góry